سیستم تنظیم اکشن

یکی از بزرگترین مشکلات ساز عود این است که دسته ی ساز مدتی بعد از ساخت به علت فشار و کشش زیاد سیم ها به سمت بالا کشیده می شود و موجب بالا آمدن سیم ها و فاصله گرفتن از سطح دسته می شود. این مسئله باعث بروز چند مشکل اساسی در نواختن عود می شود:
1- به علت بالا آمدن سیم ها نوازنده مجبور است فشار بیشتری بر سیم وارد کند، این امر باعث می شود درد بیشتری در سرانگشتان خود احساس کرده و زود خسته شود.
2- این فشار اضافه بر سیم باعث ناکوک شدن نت ها می گردد.
3- مانع اجرای صحیح تکنیک در هنگام نواختن عود می شود.

همچنین نوازندگان بر اساس سلیقه و سبک نوازندگی شان اکشن های مختلف را می پسندند که این امر باعث می شود سازندگان عود بر اساس سفارش آنها سازها را با اکشن بالا یا پایین بسازند. این کار در سازهایی مانند تار یا کمانچه با شل و سفت کردن و یا تعویض پوست و در سازهایی مانند سنتور و سه تار با تعویض خرک انجام می شود.

سیستم تنظیم دسته به گونه ای طراحی شده است که نوازنده بتواند به راحتی فاصله ی دلخواه خود را تنظیم کند و همچنین اگر بعد از مدتی بر اثر کشش سیم ها دسته به بالا کشیده شد دوباره اکشن سیم ها را به حالت دلخواه برگرداند. این کار به وسیله ی یک پیچ آلن شماره ی شش که در پشت کاسه ی عود نزدیک محل اتصال دسته قرار می گیرد انجام می شود و دیگر لازم نیست از داخل ساز وبا زحمت زیاد دسته را تنظیم کرد. همچنین ویژگی دیگر این طرح این است که روی همه ی عود ها (شبکه دار و بدون شبکه) و سازهای مشابه قابل اجرا می باشد.